Digitalizacja w konserwacji i ochronie dziedzictwa archeologicznego i kulturowego w projektach realizowanych przez Instytut Archeologii UJ

19 Jan 2024, 15:40

Radosław Palonka (Instytut Archeologii, Wydział Historyczny UJ)

Współczesna archeologia oprócz tradycyjnych metod badawczych, jak wykopaliska oraz opisy ceramiki i innych zabytków, to także dziedzina stosująca nowoczesne badania ukierunkowane na współpracę z naukami przyrodniczymi i ścisłymi, ale także wykorzystująca w dużym stopniu metody i techniki nieinwazyjne, cyfrowe i digitalizację. Wymienić tu można zaawansowane metody fotografii cyfrowej (m.in. fotogrametria), laserowe skanowanie 3D z powietrza/LiDAR i ziemi, ale także analizy przestrzenne z użyciem GIS/Geograficznego Systemu Informacji, ABM/modelowania agentowego, AI/sztucznej inteligencji oraz wizualizacji danych cyfrowych, która pomaga w odpowiedzi na pewne badania badawcze, ale też na przykład wymiernie w budowie wystaw muzealnych. Instytut Archeologii UJ w wielu projektach prowadzonych przez poszczególnych badaczy i zespoły stosuje te poszczególne metody przyczyniając się do nowoczesnej konserwacji i ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce, Europie i na świecie. Dużą część działań digitalizacyjnych IA UJ prowadzi także w ramach nowopowstałego Projektu Flagowego Mare Nostrum, ukierunkowanego m.in. na te nowoczesne metody archeologii (jako części humanistyki) cyfrowej.

NCN Sonata Bis (2017/26/E/HS3/01174) oraz Projekt Flagowy UJ Mare Nostrum

Słowa klucze archeologia cyfrowa, digitalizacja dziedzictwa, fotogrametria, skanowanie laserowe 3D, LiDAR

Primary authors

Bolesław Zych (Instytut Archeologii, Wydział Historyczny UJ) Jakub Śliwa (Instytut Archeologii, Wydział Historyczny UJ) Katarzyna Ciomek (Instytut Archeologii, Wydział Historyczny UJ) Radosław Palonka (Instytut Archeologii, Wydział Historyczny UJ)