Cyfrowa edycja naukowa pism Piotra Skargi – cele i narzędzia

19 Jan 2024, 16:25

Magdalena Komorowska

Prezentowany projekt zakłada przygotowanie edycji cyfrowej i drukowanej obszernego korpusu pism Piotra Skargi. Edycja, wyposażona w liczne objaśnienia i wykazy odmian, realizowana jest przez czternastoosobowy zespół i powstaje najpierw w formie cyfrowej. Dopiero z edycji cyfrowej generowane będą pliki do druku. Z punktu widzenia mediów oznacza to dokonanie najpierw translacji tekstu starego druku do edycji naukowej w środowisku cyfrowym, a następnie przeniesienie jej najważniejszych elementów z powrotem do druku. W swoim wystąpieniu pokażę, w jaki sposób narzędzia cyfrowe, dostępne na rynku i przygotowane specjalnie na potrzeby projektu, ułatwiają opracowanie tekstu i dlaczego warto po nie sięgać.

Naukowa edycja pism Piotra Skargi, cz. 2: Żywoty świętych, pisma polemiczne i katechetyczne (NPRH, 0262/NPRH9/H11/88/2021, lata: 2022–2027)

Słowa klucze edycje cyfrowe; edytorstwo naukowe; TEI