Dlaczego warto tworzyć edycje cyfrowe? Przykład edycji "Pisarki z Kolekcji Varnhagena"

20 Jan 2024, 09:00
403 (Wydział Filologiczny, Collegium Paderevianum, al. Mickiewicza 9B)

Speakers

Prof. Jadwiga Kita-Huber (Jagiellonian University) Ms Katarzyna Szarszewska (Jagiellonian University)

W trakcie warsztatów postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto tworzyć edycje cyfrowe, jakie możliwości otwierają one przed badaczami i badaczkami oraz z jakimi wyzwaniami ich konfrontują, w szczególności, jeśli chodzi o edycje materiałów rękopiśmiennych. Za przykład posłuży nam opublikowana w październiku 2023 r. edycja „Female Writers in the Varnhagen Collection”, będąca rezultatem prac polsko-niemieckiego zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Bauhaus Universität w Weimarze nad częścią zbiorów z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Na przykładzie tej edycji przedstawimy etapy tworzenia edycji cyfrowej i wybrane narzędzia, m.in. oprogramowanie Oxygen XML Edytor.

Female Writers in the Varnhagen Collection - Letters, Works, Relations (NCN / DFG, Beethoven Classic 3)

Możliwość Power Pointa

Słowa klucze edytorstwo cyfrowe, cyfrowe narzędzia humanisty, rękopisy XVIII i XIX w., kolekcja Varnhagena

Primary authors