Dziedzictwo kulturalne Europy w wirtualnych światach

19 Jan 2024, 16:10

Żaneta Kubic (Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Projekt IMPULSE powstał w odpowiedzi na zapytanie Komisji Europejskiej o przyszłość zdigitalizowanego dziedzictwa kulturowego Europy oraz procesów digitalizacji. Konsorcjum 11 Partnerów, reprezentujących uniwersytety, organizacje pozarządowe i przedsiębiorców, realizuje prace badawczo-rozwojowe, celem stworzenia ram i założeń, mających przyczynić się do rozwoju koncepcji Europejskiej Chmury Współpracy w obszarze Dziedzictwa Kulturowego. Poprzez stworzenie prototypów wykorzystania obiektów kultury w wirtualnych światach dla celów dydaktyki uniwersyteckiej oraz badań artystycznych, naukowcy zyskają unikalną szansę na stworzenie ram i założeń wykorzystania zdigitalizowanego dziedzictwa, w szczególności w zakresie potrzeb publiczności, standardów i interoperacyjności oraz ram prawnych. Projekt uzyskał finansowanie w ramach programu Horyzont Europa (Cluster 2, Research and Innovation Action) w kwocie 3,4 mln euro i potrwa do 2027 roku. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Jagielloński.

"IMPULSE - IMmersive digitisation: uPcycling cULtural heritage towards new reviving StratEgies" (HORIZON-CL2-2023-HERITAGE-01-03, 101132704)

Słowa klucze Dziedzictwo kulturalne Europy w wirtualnych światach

Żaneta Kubic (Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego)