Metody humanistyki cyfrowej w naukach społecznych

19 Jan 2024, 14:55

Grzegorz Bryda (Instytut Socjologii, Wydział Filozoficzny UJ)

W wystąpieniu skupiam się na interdyscyplinarności oraz łączeniu metod humanistyki cyfrowej i analizy danych tekstowych w naukach społecznych, obejmujących analizę treści i analizę tematyczną. Podkreślam znaczenie łączenia logiki przetwarzania języka naturalnego i technik kodowania danych jakościowych, takich jak wywiady i artykuły, które przyczyniają się do głębszego zrozumienia i modelowania zjawisk społecznych przez identyfikację wzorców językowych, zarówno strukturalnych, jak i semantycznych. Omówię dwa przykłady z projektów badawczych, które pokazują, jak integracja metod humanistyki cyfrowej z tradycyjnymi metodami analizy tekstowej w naukach społecznych pozwala na tworzenie szczegółowych modeli analitycznych, wizualizację i dokładniejszą interpretację relacji w danych tekstowych. Wskazuję wyzwania etyczne i metodologiczne związane z zastosowaniem tych technologii, konieczność odpowiedzialnego i świadomego ich wykorzystywania w badaniach społecznych. W konkluzji, podkreślam wartość humanistyki cyfrowej jako narzędzia wzbogacającego analizę i interpretację, podejścia otwierającego nowe perspektywy w ukierunkowanej semantycznie analizie zjawisk i procesów społecznych.

Grzegorz Bryda (Instytut Socjologii, Wydział Filozoficzny UJ)