Algorytmiczne pozycjonowanie partii politycznych na bazie tekstów programów

19 Jan 2024, 18:40

Dariusz Stolicki (Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ i Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ)

Najpopularniejszym modelem wyjaśniającym strukturę rywalizacji politycznej jest tzw. model przestrzenny, w którym każdej partii przypisujemy pozycję w pewnej przestrzeni metrycznej i zakładamy, że pozycje te wyjaśniają m.in. zachowania wyborcze (wyborcy preferują partie bliższe ich własnej pozycji) czy parlamentarne (bliższe partie są bardziej skłonne do współpracy, np. w ramach formalnych koalicji). Stosowanie modeli przestrzennych wymaga jednak ustalenia pozycji partii, które nie są bezpośrednio obserwowalne. Jednym możliwym rozwiązaniem jest dokonanie tego w oparciu o teksty programów partyjnych. Osiągnięcia ostatniej dekady w zakresie przetwarzania języka naturalnego, a szczególnie duże modele językowe pozwalające generować wektorowe reprezentacje tekstów zachowujących strukturę semantyczną, wydają się tu być szczególnie obiecujące. Przegląd takich rozwiązań oraz ocena ich skuteczności jest głównym celem wystąpienia.

ID.UJ – projekt flagowy QuantPol
Przepływy wyborców a przestrzenne modele rywalizacji partyjnej, NCN 2023/49/B/HS5/03893

Słowa klucze przestrzenne modele wyborów, partie polityczne, programy partyjne, przetwarzanie języka naturalnego, wektorowe reprezentacje tekstów