Zastosowania NLP do analizy tekstów politycznych – przykłady

20 Jan 2024, 12:20
403 (Wydział Filologiczny, Collegium Paderevianum, al. Mickiewicza 9B)

Dariusz Stolicki (Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ i Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ)

W większości obszarów współczesnej nauki o polityce oraz nauk pokrewnych dane pierwotne mają przede wszystkim postać tekstów: programów, wystąpień publicznych, aktów prawnych, projektów, raportów, etc. Przez dekady stanowiło to jedną z głównych barier w ilościowym podejściu do obszarów dotkniętych rzeczoną "przypadłością". Rozwój metod algorytmicznego przetwarzania języka naturalnego (NLP), a szczególnie pojawienie się najpierw metod wektorowej reprezentacji tekstu odzwierciedlającej semantykę, a następnie dużych modeli językowych, otwierają tu jednak nowe możliwości. W ramach warsztatów zostaną pokazane różne możliwe zastosowania NLP do analizy tekstów politycznych i prawnych wraz z przykładami z rzeczywistych prac naukowych.

brak

ID.UJ – projekt flagowy QuantPol

Słowa klucze przetwarzanie języka naturalnego, wektorowe reprezentacje tekstów, duże modele językowe