Narzędzia językoznawstwa cyfrowego: korpus a analiza ilościowa i jakościowa

20 Jan 2024, 12:20
406 (Wydział Filologiczny, Collegium Paderevianum, al. Mickiewicza 9B)

Speakers

Agata Kwaśnicka-Janowicz (Wydział Polonistyki UJ, JCHC, PF DHL) Michał Woźniak (IJP PAN) Patrycja Pałka (Wydział Polonistyki UJ)

W językoznawstwie do badań jakościowych efektywnie wykorzystywane są narzędzia cyfrowe pozwalające na budowanie korpusów, ich anotację oraz sprawne przeszukiwanie. Na warsztatach przedstawimy prosty program AntConc umożliwiający szybkie tworzenie nieanotowanego korpusu na podstawie plików tekstowych oraz przeglądarkowy interfejs SpoCo, pozwalający na zaawansowaną analizę anotowanych korpusów ogólnych, równoległych i mówionych. Oba narzędzia umożliwiają analizę konkordancji, słów kluczowych, śledzenie istniejących list frekwencyjnych czy tworzenie tzw. profili kolokacyjnych.

Słowa klucze korpusy językowe i ich anotacja, profil kolokacyjny, AntConc i SpoCo

Primary authors