Narzędzia edytorstwa cyfrowego: wprowadzenie do TEI XML

20 Jan 2024, 10:40
406 (Wydział Filologiczny, Collegium Paderevianum, al. Mickiewicza 9B)

Speakers

Dr Iwona Grabska-Gradzińska (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) Dr Joanna Hałaczkiewicz (Projekt Flagowy Digital Humanities Lab) Magdalena Komorowska

Do najważniejszych etapów opracownia cyfrowej edycji naukowej należy znakowanie struktury i znaczenia określonych elementów wydawanego tekstu za pomocą ściśle określonego zestawu znaczników bądź tagów. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się z podstawami znakowania tekstu za pomocą języka XML (standard TEI). Po teoretycznym wprowadzeniu zaprosimy uczestników do wykonania ćwiczeń ze znakowania w programie Oxygen XML Editor.

wersja próbna Oxygen XML Editor na wszystkich stanowiskach komputerowych

Słowa klucze edytorstwo cyfrowe, narzędzia cyfrowe w humanistyce, TEI XML