Po co gramatykowi korpus?

19 Jan 2024, 18:10

Prof. Rafał Ludwik Górski (KJOIiE Uniwersytet Jagielloński)

W wystąpieniu przedstawię kilka przykładów wykorzystania korpusów tekstowych do badań w zakresie gramatyki, a ściślej gramatyk wybranych języków. O ile korpus tekstowy jest dość oczywistym źródłem danych dla leksykologa, dla gramatyka wciąż to „zdanie z gwiazdką i bez gwiazdki” wydaje się lepszym wyborem w gramatyce. Niemniej w ostatnim dziesięcioleciu udało się odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących gramatyki właśnie dzięki korpusom. Więcej – udało się postawić szereg pytań, które bez korpusu byłyby zawieszone w próżni.
Wystąpienie będzie skierowane do językoznawców i będzie miało na celu zachęcenie do szerszego korzystania z korpusów tekstowych w badaniach językoznawczych.

rzutnik

Słowa klucze językoznawstwo; językoznawstwo korpusowe; gramatyka; socjolingwistyka

Prof. Rafał Ludwik Górski (KJOIiE Uniwersytet Jagielloński)