Współczesne metody przetwarzania języka naturalnego

19 Jan 2024, 17:55

Dr Jeremi Ochab (Institute of Theoretical Physics, Jagiellonian University, Kraków)

Prelekcja będzie stanowić wstęp do warsztatów, pokazujących i umożliwię własnoręczne wypróbowanie wybranych metod przetwarzania języka naturalnego do analizy tekstów pisanych.
Podczas prelekcji pokażę przykładową analizę porównawczą tłumaczeń za pomocą modułowego oprogramowania służącego interpretowalnej analizie stylometrycznej. Oprogramowanie to łączy nowoczesne metody przetwarzania tekstu, ekstrakcji cech za pomocą różnorakich narzędzi NLP, nowoczesny klasyfikator, moduł wyjaśniający i w końcu wizualizacje cech językowych odróżniających teksty lub grupy tekstów.

Badanie sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 4.2 2014–2020 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – „CLARIN – Wspólne Zasoby Językowe i Infrastruktura Technologiczna”, projekt nr POIR.04.02.00-00C002/19.

Słowa klucze przetwarzanie języka naturalnego, distant reading, text mining, klasyfikacja tekstów