Współczesne metody przetwarzania języka naturalnego

20 Jan 2024, 14:20
403 (Wydział Filologiczny, Collegium Paderevianum, al. Mickiewicza 9B)

Dr Jeremi Ochab (Institute of Theoretical Physics, Jagiellonian University, Kraków)

Na warsztatach pokażę i umożliwię własnoręczne wypróbowanie wybranych metod przetwarzania języka naturalnego do analizy tekstów pisanych.
Uczestnicy będą pracować w interaktywnych notatnikach obliczeniowych Google Colaboratory dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej. Będę korzystał z języków programowania Python (i ewentualnie R), ale uczestnictwo w warsztatach nie wymaga ich znajomości.

Badanie sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 4.2 2014–2020 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – „CLARIN – Wspólne Zasoby Językowe i Infrastruktura Technologiczna”, projekt nr POIR.04.02.00-00C002/19.

przeglądarka Chrome/Firefox/Opera, dostęp do internetu

Słowa klucze przetwarzanie języka naturalnego, distant reading, text mining, klasyfikacja tekstów