Speaker
Description
Impulsem do poszukiwań bardziej wydajnych i innowacyjnych metod przechowywania i przetwarzania cyfrowych danych były prowadzone przez zespół Corpus Vitrearum prace inwentaryzacyjne witraży XIX i XX w. Znacząca ilość danych obrazowych i tekstowych zebranych i opracowanych w trakcie inwentaryzacji może być wykorzystana do przechowywania, udostępniania i wymiany informacji o zabytkach, a także do prowadzenia badań porównawczych i atrybucyjnych czy też badań nad rozprzestrzenianiem się podobnych wzorców ikonograficznych i formalnych w różnych regionach i krajach.
W ramach realizowanego projektu „Baza danych Corpus Vitrearum wraz z narzędziami do analizy obrazu” zaplanowano zaprojektowanie nowej bazy danych i aplikacji bazodanowej dostępnej na stronie WWW, która pozwalałaby na archiwizację zdjęć przedstawiających witraże oraz ich opis. Elementem wyróżniającym projektowaną aplikację bazodanową będzie implementacja metod analizy obrazu i uczenia maszynowego do wyszukiwana i analizy zdjęć witraży w celu wyszukiwania wybranych wzorników.
Zostaną przedstawione główne założenia projektowe i wykorzystane narzędzia informatyczne do stworzenia internetowej aplikacji bazodanowej. Omówione zostaną funkcjonalności zaimplementowane w aplikacji oraz wstępne wyniki testów wykorzystania metod uczenia maszynowego do wyszukiwania witraży, na których znajduje się wybrany wzornik. Przedstawiony zostanie plan dalszych działań oraz możliwości rozwijana stworzonej aplikacji.
Nazwa projektu
Baza danych Corpus Vitrearum wraz z narzędziem do analizy obrazu
Słowa klucze | baza danych, model, struktura, atrybut, interfejs, przestrzeń dyskowa, komputerowa analiza obrazu, algorytm, klasyfikatory, implementacja |
---|